EN / Česká Republika má téměř nejnižší míru nezaměstnanosti v EU. Přesto zde stále existuje početná skupina osob, které jen obtížně nalézají uplatnění na trhu práce. Tito lidé nejsou schopní vlastními silami překonat různé bariéry, které jim brání získat kvalitní zaměstnání. K jejich překonání potřebují různě intenzivní podporu. Veřejná správa může představovat - a existuje také mnoho příkladů, kdy tomu tak skutečně je - klíčového aktéra při překonávání těchto překážek.
Projekt Dobrá práce v obci si klade za cíl podporovat a rozvíjet formy zaměstnávání právě těchto obtížně uplatnitelných osob na úrovni obce. Aby zaměstnání v obci bylo dobrou prací, musí umožnit osobám ohrožených sociálním vyloučením dlouhodobou změnu jejich situace. Jako zásadní se přitom jeví oblast přímé podpory zřizování pracovních míst veřejnou správou a nastavení na ně navazujících sociálních služeb.
Projekt obsahuje dvě na sebe navazující části. První část projektu je zaměřena výzkumně a analyticky, a jejím cílem je zmapovat: (a) klíčové bariéry bránící získání a udržení kvalitního pracovního místa ohroženým skupinám obyvatel; (b) existující praxe vytváření pracovních míst a systémů podpory zaměstnávaných osob, na nichž se aktivně podílí samospráva; (c) identifikovat inspirativní zahraniční praxe v oblasti zaměstnanosti.
Na tyto aktivity pak naváže druhá část projektu, kterou je přímá podpora vytváření pracovních příležitostí a systémů zaměstnávání s aktivní účastí samospráv, jež se bude realizovat v šesti obcích (případně mikroregionech) v ČR. Na přímou podporu dále navazuje zpracování lokálních analýz a nastavení systému vyhodnocování zaváděných praxí, podpora výměny zkušeností mezi samosprávami a zahraniční cesty cílené na sdílení zkušenosti a adaptaci úspěšných praxí do českého kontextu.
Výstupy projektu budou kromě výzkumných, analytických zpráv a rešerší a zpracování statistických dat o prostorových podobách nezaměstnanosti, zejména metodické návody pro obce a další subjekty na zavedení vhodných forem veřejného zaměstnávání, které by přispěly k řešení situace dlouhodobě nezaměstnaných, rozvoji místních komunit i k efektivnějšímu využití veřejných financí.
K průběžnému šíření a konzultaci výstupů slouží expertní setkání a další veřejné akce na lokální a národní úrovni, a zejména pak projektový blog, kde budou průběžně zveřejňovány výstupy a poznatky projektu, stejně jako zajímavé praxe a analýzy související s tématem.
Projekt je financován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR v rámci Operačního programu Zaměstnanost.